IGR 17-4 e-pub verzió: IGR 17-4 PDF verzió: IGR igénylés: |
Magyarországon eddig nem készült országos szintű felmérés a lakosság szemészeti állapotáról, annak ellenére, hogy csatlakoztunk a WHO által 1999-ben indított VISION 2020 programhoz, amelynek fő célja a megelőzhető vaksági okok felszámolása és a vakok számának lényeges csökkentése 2020-ra. Mivel ezek a populáció alapú felmérések nagyon drágák, időigényesek, és kivitelezésük is bonyolult, ezért egy új módszert fejlesztettek ki és írtak le az elmúlt évtizedekben, amellyel megbízható epidemiológiai becslésekhez juthatunk az elkerülhető vakság gyakoriságát illetően. A szemészeti ellátás és szűrőprogramok megfelelő tervezéséhez alapvető fontosságú a fentebb említett epidemiológiai statisztikák birtoklása.
A RAAB (Rapid Assessment of Avoidable Blindness) olyan standard metodika, amelyet már számos országban sikeresen alkalmaztak (Mexikó, Kína, Irán, Szaúd-Arábia, több afrikai ország), Európában viszont eddig csak Moldovában és Oroszország bizonyos régióiban. A rapid megnevezés annak köszönhető, hogy csak az 50 év feletti lakosokra koncentrál, akiknél a vakság prevalenciája a legmagasabb, így a populációs minta mérete csökkenthető. A módszer előnyei közé tartozik, hogy viszonylag olcsó, rövid időt vesz igénybe (évek helyett hónapok) és nincs szükség drága vizsgálati eszközökre. Segítségével egy reprezentatív, az egész országot lefedő szemészeti felmérés végezhető el. Mivel egy korábbi felmérés szerint hazánkban a cukorbetegség a második legfőbb vaksági ok, valamint a cukorbetegség hazai előfordulásának folyamatos emelkedése teszi szükségessé a RAAB-vizsgálat Diabéteszes Retinopathia (DR) moduljával kiegészített változatának elvégzését, amely lehetővé teszi a cukorbetegség, valamint annak szemészeti szövődményeinek felderítését.
A vizsgálatot a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinika kutatócsoportja végzi a Vakok Állami Intézete, a Lions Klubok Magyarországi Szövetsége és a Magyar Diabetes Társaság támogatásával. A szűrést a Lions Clubs International Foundation (LCIF) által kiírt pályázat elnyeréséből származó támogatásból valósítjuk meg.
Az országos szintű szemészeti szűrővizsgálat idén április elején indul, amelynek során párhuzamosan napi 2 vizsgálócsoport járja majd az országot, hogy 105 körzetben, körzetenként 35 lakosnál, összesen 3600 ötven évnél idősebb személynél elvégezzük az ingyenes szemészeti vizsgálatot, a vércukorszint mérést és a kérdőíves felmérést.
A körzetek kiválasztását randomizált módon, a RAAB szoftver által leírt algoritmus alapján a Központi Statisztikai Hivatal végezte el. A Hivataltól kapott körzettérképeken a területet egyenlő nagyságú szegmentekre osztottuk, és a vizsgálócsoportok egy véletlenszerűen kiválasztott szegmentben fognak vizsgálni.
A szűrés megkezdése előtt 5 napos tréning zajlik március végén a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikáján az összes csoport részvételével, dr. Hans Limburg (európai RAAB tréner) vezetésével.
Öt vizsgálócsoporttal fogunk szűrni, amelynek tagjai: szemész, asszisztens/optometrista (adatlap kitöltése, vizus-vizsgálat), nővér (vércukormérés), helyi segítő (helyi önkormányzat és a lakosok értesítése, kapcsolatfelvétel), és egy sofőr.
A szemészeti vizsgálatok között szerepel a látóélesség vizsgálata egyszerűsített Snellen-tábla segítségével, a szemlencse (és vizustól függően a hátsó pólus) vizsgálata direkt ophthalmoszkóppal, és cukorbetegség gyanúja esetén a szemfenék vizsgálata pupillatágításban direkt és indirekt ophthalmoszkóppal. A vizsgálatok során minden páciensnél kétoldalas adatlapot tölt ki a vizsgálócsoport, amelyen a látásromlás, vagy vakság elsődleges okát rögzítik, amennyiben ebből több lenne, akkor a kezelésre/megelőzésre legjobban reagáló betegséget választják. Szemészeti eltérés esetén a beteget a legközelebbi szemészeti rendelőbe/kórházba irányítják.
Az adatlapokon rögzített adatok feldolgozása külön erre a szűrésre kifejlesztett szoftver segítségével történik, nincs szükség statisztikusra. A feldolgozás során kapott információk: a látásromlás és az elkerülhető vakság okai és prevalenciája, a katarakta műtétek által lefedett terület, a katarakta műtét akadályai, a műtétek kimenetele, a cukorbetegség prevalenciája, a diabéteszes retinopathia és látást veszélyeztető diabéteszes retinopathia prevalenciája a cukorbetegek körében, illetve a cukorbetegek szemészeti ellenőrzésének gyakorisága és glikémiás kontrollja.
A kiválasztott körzetekben felvesszük a kapcsolatot egy helyi segítővel (például a Lions Klubok vagy a háziorvosok révén), hogy segítsenek az 50 éves vagy annál idősebb lakosok informálásában. A helyi segítő lesz a legfontosabb kapocs a vizsgálatban résztvevők és a vizsgálócsoport között, az ő szerepe lesz a hiányzó/nem együttműködő lakosok arányát minimálisan (kevesebb, mint 10%) tartani. A felmérés előtti hetekben a helyi vezetőkkel is felvesszük a kapcsolatot, hogy tájékoztassuk a vizsgálat céljáról, időpontjáról.
Ezúton kérjük a szemész kollégákat, hogy hozzájuk érkező kérdés esetén támogassák a szűrés lebonyolítását, és biztassák a lakosokat a szűrésben való részvételre. A szűrővizsgálat eredményéről, a vizsgálat befejeződése után, a nemzetközi és hazai szemész és diabetológus kollégákat tájékoztatni fogjuk. A vizsgálat fontos célja, hogy a felmérés eredményei és következtetései eljussanak a döntéshozókhoz, és a szemészeti ellátás úgy változzon, hogy az elkerülhető vakság és látássérülés lényegesen csökkenjen hazánkban az elkövetkező években.
Cikk értékelése
Eddig 1 felhasználó értékelte a cikket. |
IGR 17-4 e-pub verzió: IGR 17-4 PDF verzió: IGR igénylés: |